7 závažných chyb při používání trezoru

Domácí trezor není na 10 milionů

bankovní trezory

Měli bychom vědět jaký domácí trezor máme a kolik je tedy do něj možné schovat. Nejde o velikost, ale o zabezpečení proti zloději. Do sejfu v základní bezpečnosti "Z" mohu schovat hotovost od 10 do 30 tisíc. Do bankovního trezoru pak s klidem zmiňovaných 10 milionů. Ani to nebude muset být obří trezor. V bankovkách se deset milionů vejde do krabice od vína. Na obrázku je jak vypadá 10 milionů v tisícikorunách.

Trezorová firma musí mít koncesi

Trezory se nakupují jako každé jiné zboží. Může Vám ho prodat jakýkoli prodejce. Zádrhel nastává při službách. Asi nechcete, aby trezor k Vám domů přivezl stěhovák několikrát trestaný za krádeže? Stejně tak při servisu, kotvení a vůbec při každé manipulaci s trezorem. Kvalitní firma musí mít koncesi. Znamená to, že odborně způsobilá firma má člověka s mnohaletou praxí v oboru, který školí a dohlíží na ostatní. Také, že pro firmu pracují jen netrestaní zaměstnanci (od ředitele až po uklízečku). A také, že se může seznamovat s citlivími informacemi. Získat takovou koncesi není nic snadného. Tak se můžete často setkat s firmou, která jí nemá a přesto stěhují trezory. Dopouští se neoprávněného podnikání.

koncese trezory prověřená firma

O trezoru ví každý

kryté provedení číselníku

O trezoru by mělo vědět co nejméně lidí, nemělo by na něj být přímo vidět a nejlépe by měl být ještě v nějaké zabezpečené oblasti.

Nebezpečné je také když zadáváte tajnou kombinaci na kombinačním číselníku a nebo elektronickém zámku. Při tom by na Vás nikdo neměl koukat a to ani z uctivé vzdálenosti. Dobré je také nemít trezor proti oknům, přes které by šlo přečíst tajnou kombinaci při zadávání.

kryté provedení klávesnice

V současné době nabízíme trezorové zámky, které chrání Vaše tajné číslo při zadávání. Jsou to mechanické číselníky, které mají zakrytou většinu zadávací stupnice. U elektronických zámků jsou zadávací klávesnice, které jsou velice bezpečné proti nechtěnému přečtení zadávané kombinace.


Nikdy neopouštějte otevřený trezor

Trezor není výkladní skříň. Neměl by zůstávat otevřený. Správný a nejbezpečnější postup je, že otevřete trezor, vyndáte si potřebné a ihned zamykáte dveře trezoru. Mnoho společností a státních institucí má přesně takový postup ve svých interních nařízeních.

Druhý přístup lidí a společností je takový, že uživatel trezoru přijde ráno do práce, odemkne trezor a nechává ho celý den otevřený. Po konci pracovní doby ho před odchodem zamkne.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli režim, nenechávejte otevřený trezor bez dozoru! Nemusí se stát nic hned, ale někdo se může připravit na pozdější vyloupení.

Tajná kombinace trezoru

Obsah trezoru je stejně důležitý jako klíče nebo tajná kombinace k trezoru. Proto byste měli s klíči a tajným číslem podle toho zacházet. Je Vám k ničemu bezpečný trezor, když zloděj najde klíče v prvním šuplíku nebo tajnou kombinaci napsanou na kalendáři. Tajné kombinace si musíte pamatovat (mít je v zapečetěné obálce například v bankovní schránce), ale nikdy nepoužívejte předvídatelná čísla. Zloděj první vyzkouší rodná čísla, datum narození celé Vaší rodiny, vyzkouší například SPZ auta a nebo číslo občanského průkazu.

Trezorové klíče se nepůjčují, v dnešní době je otázkou několika minut si nechat vyrobit další klíč k trezoru a nikdo se Vás neptá jestli jste majitelem klíčů. Trezorové zámky a klíče jsou velice citlivé a přesto se k nim nevydává bezpečnostní karta apod.

Sdílení trezoru

Trezor mohou používat dva majitelé nebo několik Vašich zaměstnanců. I na takové situace je potřeba brát ohledy a nastavit zámkovou techniku.

Systém 4 očí

Na naše trezory můžeme namontovat elektronický zámek se systémem 4 očí. V podstatě je to zámek, který místo jednoho tajného čísla má dvě zároveň. Pak musí k trezoru přijít oba dva majitelé a každý zadá své tajné číslo pro otevření trezoru.

Pro více uživatelů elektronický zámek trezoru

V dnešní době je efektivní používat elektronický zámek, kdy každý uživatel má vlastní tajné číslo a svůj přístup do trezoru. Trezorové zámky umí také vypsat kdo a kdy do trezoru vstoupil. Dobré je nedávat všem uživatelům stejnou kombinaci, ale nechat si hlavní manažerskou kombinaci pro majitele trezoru. Manažer/majitel může povolovat a zakazovat další kombinace uživatelů.

Stěhování trezoru

Stěhování trezoru je také citlivou záležitostí, ať už jde o první stěhování při jeho pořízení a nebo přestěhování mezi kancelářemi. I tady jsou rizika poškození majetku, zdraví a narušení bezpečí.

První nastěhování trezoru

O trezoru by nikdo nemusel vědět, ale to jde jen těžko, když si pozvete těžkou partu, která bude kutálet trezor skrz veřejnou chodbu až dlaždičky létají. My máme na přání anonymní dodávku. Vyškolené zaměstnance, kteří si nevezmou firemní oblečení. A hlavně máme pásové tanky, které hravě nastěhují po schodech i 700 kg během chvíle.

Přestěhování trezoru

Proč volat odbornou firmu, když máme se sousedem na takové akce kus lešenářské trubky? Uděláte totiž škodu na dlažbě, stěnách, zábradlí a v horším případě si někam strčíte ruku kde by jste jí rozhodně mít nechtěli. Trezory jsou velice nebezpečné pro nemovitosti, jejich vybavení, pro Vaše záda a zdraví. Když nestěhujete břemena často, nemusíte odhadnout chování trezoru. Rozhodující je pochopitelně hmotnost trezoru, ale také těžiště trezoru a jeho setrvačnost.

Škody na trezoru

Neodbornou manipulací dochází také ke škodám na trezoru, od těch menších kosmetických až po závažné vedoucí k vyhození trezoru. Trezory po pádu nejdou zavírat, drhnou dveře nebo jsou zkřížené. Zámková technika je také citlivá na kroucení a hlavně otřesy a nárazy. Důležité je, že v záruční době nesmí být trezor přestěhován neodborně.


zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

7 závažných chyb!

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?

co uložit dovnitř

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky

Trezor na dlouhé zbraně

Jak si vybrat?
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno listopad 2020