Trezorové zámky na klíč

trezorový zámek na klíč

Trezorové klíče považujte za stejně důležité jako je obsah trezoru, který chrání. To znamená, že se klíče nesmí dostat do cizích rukou, kdy může dojít ke zneužití například výrobou duplikátu. Klíče také nenechávejte bez dozoru, hlavně ve stejné místnosti jako trezor, následně to má případný nezvaný návštěvník velice snadné. Výrobu dalších klíčů svěřte odborné a prověřené firmě.

Zásady správného používání zámků na klíč

  • Zámek se zásadně nemaže, jeho konstrukce je vyřešena bez potřeby promazávat. Do zámku nic nevstřikujte, veškeré takové zásahy vedou spíš k opačnému účinku - na mastnotu se například lepí prach. Zámky a klíče jsou ze slitin odolných korozi.
  • Při vsunutí a vyndavání klíče nepoužívejte násilí. Nejčastější chyba je vkládání klíče opačně nebo použití nesprávného klíče (Klíč má na každé straně unikátní různě vysoké „zoubky“ a proto ho lze do zámku vložit dvěma způsoby, ale pouze jeden je správný a klíčem jde volně otočit.).
  • Při nošení klíče volně v kapse nebo při velice nešetrném zacházení můžete ve vzácných případech ulomit některý ze „zoubků“ nebo krček klíče. Takový klíč se nesmí dále používat a neopravuje se.
  • Většina klíčových zámků je řešena tak, že při odemčeném zámku nelze klíč vyjmout a proto se o to nesnažte. Toto řešení zabraňuje zabouchnutí klíčů uvnitř trezoru.
  • Závady řešte včasně. Některé závady se začnou projevovat pozvolně a zhoršují se.
  • Když se učíte s trezorem a jeho zámky vždy to provádějte při otevřených dveřích! Když už se rozhodnete nějakou závadu řešit provádějte tak pokud možno při otevřených dveřích!

Trezorové klíče

Následuje několik obrázků trezorových klíčů, běžných i méně běžných. Lze podle nich poznat jaký je v trezoru zámek a vybrat tak vhodnou náhradu. Vždy uvádějte také celkovou délku klíče, která je běžně od 60mm do 160mm, ale může být také daleko více.

Trezorový klíč - STUV

Možné závady trezorových klíčových zámků

Trezorový klíč se časem opotřebuje, za různě dlouhou dobu podle toho jak často se používá. Při velice častém používání to v praxi může znamenat i jeden rok! Přesto, že opotřebovaný klíč stále funguje může dojít k náhlé závadě, v lepším případě jen klíč přestane odemykat. Na obrázku je vidět opotřebovaný klíč a klíč nový:

Opotřebovaný klíč k trezoru

Skládací nebo také lámací klíč má klub pro jeho lepší přenášení a uložení, tento koub se také může ve vzácných případech opotřebovat a klíč se například rozdělí. V takovém případě si nechte udělat nabídku na elektronický zámek. Je to jednoduché řešení a vychází cenově nejvýhodněji! Potom co jste nosili v kapse lámací klíč bude pro Vás elektronický zámek vysvobození.

Klíčem v zámku se otočí do polohy odemčeno a již nejde otočit zpět. Stává se to při příliš opotřebovaném klíči nebo závadou zámku. Ještě větší škoda vzniká při násilném otočení klíče zpět při zavřených dveřích! Zámek může prasknout a blokovat stále. Trezorový zámek pokud možno nechte odemčený, daleko větší náklady jsou při zamčeném a zavřeném trezoru. V takovém případě je potřeba odborný servis.

Pokud jde klíč vkládat ztěžka můžete ho zkusit vyčistit. Zepředu na klíči je zpravidla kruhový otvor do kterého se časem mohou dostat nečistoty. (použít jde například rozložená kancelářská sponka.) Do zámku ale nezasahujte a nezkoušejte ho čistit!

Nejlepší je závadám předcházet. Opotřebovaný klíč včas vyhodit (znehodnotit) a podle druhého klíče vyrobit duplikát. Pro zachování záruky na funkci nového klíče se kopie vyrábí se zámkem. Klíč vyráběný podle klíče většinou také funguje, ale v několika případech potřebuje mírně upravit, připilovat.

Jednou za několik let je dobré vyměnit celý zámek. Životnost zámku je dána hlavně četností při používání. Takový servisní zásah není složitý a nezabere příliš času. Při objednávce tohoto zásahu uvádějte typ trezoru, výrobce a nejlépe číslo zámku, které je na těle samotného zámku (ale běžný uživatel se k němu běžně nedostane):

Popis na těle trezorového zámkuzpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

7 závažných chyb!

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?

co uložit dovnitř

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky

Trezor na dlouhé zbraně

Jak si vybrat?
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno listopad 2020