Trezorové zámky a jejich používání

Trezor jako kovová nedobytná schránka by Vám byla k ničemu bez zámku, který dovolí vstup jedině majiteli. Stejně jako trezory, také samotné zámky mají certifikáty. Ty prokazují jejich stupeň odolnosti. Na necertifikované zámky zapomeňte. Na trezoru musí být zámek minimálně třídy A. Právě třída A je nejpoužívanější. Když chcete něco lepšího montují se zámky třídy B (elektronické zámky jsou v základu ve vyšší třídě B). Zámek je takové srdce trezoru.

Klíčové trezorové zámky

V základním provedení máte na trezoru zámek na trezorový klíč se dvěma klíči. Po celé Evropě tomu tak je. Teprve za příplatek dostanete jiný zámek nebo i dva zámky. Podle typu a stupně zabezpečení trezoru jsou klíče různě dlouhé. Běžné délky klíčů jsou 65 nebo 90 mm. Někdy také 120 mm u bezpečnějších trezorů. Nejdelší obvyklé klíče v nabídce jsou až 170 mm nebo delší na zakázku. Delší klíče bychom doporučili nahradit například elektronickým zámkem. Nemusí být pohodlné nosit i třeba jen 9 cm dlouhý klíč natož 12 cm a více. Delší klíče je ale možné vyřešit vtipně. Vyrábí se proto speciální klíč, který do kapsy "zlomíte" napůl. Druhá praktická možnost je odmontování části se zuby. Někdy se nacvakne, někdy zašroubuje. Za taková řešení jsou příplatky a když netrváte na klíči je výhodnější elektronický nebo kombinační zámek.

trezorový zámek na klíč
trezorový zámek na klíč lámací

Trezorové klíče jsou se zuby na obou stranách. Jen takové jsou certifikované a vhodné pro použití v trezorech. Zámky na klíč jsou certifikované ve třídách A, B nebo C podle normy EN 1300. Většinou se potkáte s klíčovým zámkem A. Můžete si připlatit za bezpečnější třídu B. Třídu B dostanete automaticky na trezoru ve III. a vyšší bezpečnosntí třídě. Za třídu zámku ručí výrobce trezoru, sám klient se obvykle k zámku nepodívá, aby ověřil jeho třídu. Ta musí být na zámku vyznačená, ale je skrytý uvnitř dveří. Certifikát na zámek nedostanete. Když máte certifikovaný trezor je na něm certifikovaný zámek.

Kombinační trezorové zámky

Když nechcete nosit klíč, můžete mít kombinační číselník. Pamatujete si 3 dvojčíslí, která točením nastavíte. Na první pohled se to může zdát složitější, ale při předání trezoru Vás zaškolíme a dostanete přehledný návod. Z pohledu bezpečnosti je zámek na klíč stejný s kombinačním číselníkem. To znamená, že pro zloděje by měli být oba zámky stejná překážka.

Elektronické trezorové zámky

Systém 4 očí

Oblíbená funkce elektronického trezorového zámku poskytuje nové možnosti. Dva společníci ve firmě mají společný trezor, kde je společná kasa. Jeden bez druhého neotevřou trezor. Funguje to tak, že první zadá svoje tajné 6místné číslo a pak druhý společník zadá své tajné číslo.

Panické trezorové zámky

se používají na trezorové dveře. Chcete si uvnitř trezorové místnosti nerušeně prohlížet své vzácné sbírky a nebo se chcete uvnitř zamknout před násilníkem v domě, panické provedení. Na trezorových dveřích je klasický zámek, který Vás pustí dovnitř. Navíc je ale ovládací klika a další zámek na vnitřní straně dveří. Odemknete dveře, vejdete dovnitř a uvnitř se zamknete.

Biometrické trezorové zámky

V současné době (2015) je na trhu jeden model certifikovaného trezorového zámku, který je ovládaný otiskem prstu. Jen na otisk prstu a k tomu může být ještě zámek na klíč, kterým se dostanete do trezoru i bez otisku. Zámky jsou certifikované a tedy s ověřenou bezpečností. Získáte velké pohodlí a přesto vysoké zabezpečení.

Text z roku 2010: Velký rozmach nových technologií se dostává také do trezorových zámků. Hlavně se pořád vylepšují používané typy trezorových zámků. Navíc také do trezorové techniky se tlačí biometrie. Otevření trezoru na otisk prstu zní velice lákavě. Bylo by to rychlé a trezor by poznal svého majitele. Má to ale své zásadní háčky. Hlavně biometrické zámky nejsou certifikované pro trezory. Státem akreditovaná laboratoř neodsouhlasila jejich použití na trezorech. Proč je důležitá otázka. Buď o certifikát nikdo nezažádal a nebo žádný biometrický zámek neprošel zkouškami. Když není certifikovaný zámek, celý trezor pak také nemá certifikát.

Dalším otazníkem jsou "dětské" nemoci nových technologií. Zámky s vyšší cenou mohou být třeba velice kvalitní, ale pořád ještě se běžně nedávají na trezory, takže nejsou zkušenosti z praxe. V současné době nemají naší důvěru trezorové zámky na otisk prstu. Když náš klient trvá na dodání zámku na otisk prstu, můžeme mu ho nabídnou. Trezor se zámkem na otisk prstu přijde ale o svůj certifikát. Druhá možnost je, že na trezoru jsou dva zámky a trezor je tak certifikovaný. Jeden zámek trezorový a jeden biometrický zámek.

Závislé trezorové zámky

Máte na trezoru dva zámky, ale trezor otevřete i když je jeden z nich zamčený. To jsou dva zámky, které jsou spolu spojené. Vy každodenně používáte jen jeden, který je hlavní. Druhý zámek se nazývá servisní. Takže takové zámky vyřeší když zapomenete kombinaci, ztratíte klíče nebo se zničí zámek. Někteří klienti požadují právě takové řešení. Trezor má certifikát na třídu, bezpečnost trezoru je tedy nedotčena.

  • Zámek na klíč + zámek na klíč
  • Zámek na klíč + elektronický zámek
  • Zámek na klíč + mechanický číselník
  • Elektronický zámek + elektronický zámek
  • Mechanický číselník + mechanický číselník

Levné trezorové zámky

Na laciných trezorech z Číny se také setkáte se závislými zámky. Na první pohled hlavní elektronický zámek a skrytý zámek na klíč. Zámek na klíč obejde elektronický zámek když se rozbije nebo zapomenete kombinaci. Je to klasika, podle které poznáte laciné trezory. Plastová elektronika a jednoduchý klíček. Takové trezory se otevírají za pár vteřin. Právě zámek na klíč je bezpečnostní díra. Je tak jednoduchý, že se otevírá snadno i bez klíčů. Princip závislých zámků je sice stejný, ale naše provedení je úplně někde jinde.

Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

7 závažných chyb!

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?

co uložit dovnitř

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky

Trezor na dlouhé zbraně

Jak si vybrat?
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno listopad 2020