Ohnivzdorné trezory

Trezory, které ochrání dokumenty a cennosti proti požáru, výbuchu a také proti vodě při hašení.

Jaké jsou ohnivzdorné trezory na trhu?

Je to náročná otázka, na kterou by Vám ale měl seriózní odborník odpovědět pravdivě a v rychlosti navrhnout alespoň několik možností níže.

Ohnivzdorné trezory jsou elitní výrobky. Mezi všemi trezory se jedná o nejnáročnější produkty. Jejich výroba je nákladná, ale také zdlouhavá z technologie výroby. Časová náročnost se řeší tak, že je většina oblíbených modelů vyrobených jako polotovar. Při Vaší objednávce se jen nalakují a osadí se zámková technika. Problematice certifikovaných ohnivzdorných trezorů se podrobněji věnuje norma uznávaná v celé Evropě EN 1047-2 a je tedy i převzatá v ČR. Trezory jsou vyráběné v několika kategoriích. Zvýšená ohnivzdornost, základní ohnivzdornost na 30 minut, na uložení papírových dokumentů a elitní třída na datová média.

Ohnivzdorný trezor
neohnivzdorné trezory

Trezory neohnivzdorné

Většina trezorů na evropském trhu jsou trezory bez testované ohnivzdornosti. Může se stát, že by Vám obchodník tvrdil, že je trezor ohnivzdorný, protože železo nehoří, ale to je spíš vtipná narážka, protože vždy chcete ochránit to uvnitř. Tato kategorie trezorů odolá menším požárům, kdy trezory nepřijdou do přímého kontaktu s ohněm, ale vnitřní obsah se může i tak poničit požárními plyny nebo vodou při hašení.

trezory se zvýšenou ohnivzdorností

Trezory se zvýšenou ohnivzdorností

Trezory, které nemají certifikát na ohnivzdornost, ale výrobce se snaží je udělat odolnější proti požáru. Takové trezory tedy mají další materiály proti ohni v plášti. Proti zašlehnutí plamene pak ohnivzdorné těsnění mezi korpusem a dveřmi.

Protože je poptávka po ohnivzdorných trezorech, ale jejich výroba je příliš náročná a tedy nákladná, jsou na trhu trezory, které mají určité prvky, které chrání hodnoty proti působení ohně. Jsou například plněné betonem, mají dveře složené do korpusu trezoru tak, aby dovnitř nezašlehl plamen nebo mají dokonce ohnivzdorné těsnění. Takové ohnivzdorné trezory jsou opět o krok lepší, ale pořád nemohou mít certifikát. Certifikované ohnivzdorné trezory jsou ještě daleko nad nimi.

ohnivzdorné trezory 30 minut

Trezory s ohnivzdorností 30 minut

Další možnost jsou ohnivzdorné trezory podle nižší normy LFS, trezory chrání papírové dokumenty po dobu půl hodiny. Trezory s certifikovanou bezpečnostní proti ohni na 30 minut. Nižší certifikát zaručí ochranu proti menším a bytovým požárům. Dostatečně ochrání proti ohni. Ještě vyšší ohnivzdornost je pak vhodná pro lidi, co chtějí ochránit větší hodnoty jako je know-how, smlouvy a jiná data.

ohnivzdorné trezory

Ohnivzdorné trezory na papír S60P

Papírové dokumenty odolávají teplotě až 170°C a teprve potom začínají žloutnout a dochází ke znehodnocení dat. Ohnivzdorné trezory S60P musí uvnitř udržet nižší teplotu po dobu jedné hodiny. Venku se v plynové peci drží laboratorně teplota 1090° a uvnitř nesmí teplota stoupnout. Trezory se podle normy EN 1047 v druhé části zkoušky testují také pádem z výšky. To simuluje propad budovy při požáru.

ohnivzdorné trezory

Ohnivzdorné trezory na papír S120P

Trezory, které ochrání papírová média proti ohni až 120 minut. Dvě hodiny jsou vaše papíry v bezpečí i když venku okolo trezoru je trvale žár 1090°C. Ohnivzdorné trezory nenechají papír ani zažloutnout, což se děje v teplotách přes 170°C.

ohnivzdorné trezory

Ohnivzdorné trezory na datové nosiče S60DIS

Datové nosiče jako jsou datové pásky, CD kompaktní disky, flash disky jsou citlivější. Potřebují tak vyšší stupeň ochrany proti ohni. Konkrétně se jedná o teplotní hranici 50°C a zároveň vlhkost nesmí překročit 85%.

ohnivzdorné trezory

Ohnivzdorné trezory na datové nosiče S120DIS

Takové trezory patří mezi elitní výrobky světového formátu. Nejvyšší světová ohnivzodrnost ochrání papíry a hlavně datové nosiče před tvalým žárem 1090°C po dobu 2 hodiny.

Normy ohnivzdorných trezorů

Označení Maximální vnitřní teplota Doba po kterou odolá Maximální vlhkost
S60P 170°C 60 minut
S120P 170°C 120 minut
S60DIS 50°C 60 minut 85%
S120DIS 50°C 120 minut 85%

Certifikované ohnivzdorné trezory

Norma ohnivzdornosti ČSN EN 1047-1 a 1047-2

ČSN EN 1047-1

Podle zkušebních metod v této evropské normě jsou modelovány požáry pro reprodukovatelné zjištění třídy ohnivzdornosti datových skříní a vložných disketových schránek zabezpečující nosiče dat různých druhů. V této evropské normě jsou definované mezní hodnoty pro maximální nárůsty teplot pro třídy ohnivzdornosti S 60 P/S 120 P (150K), S 60D/S 120D (50K) S 60 DIS/S 120DIS (30K) při počáteční teplotě 21 + 1)°C a stejně tak i maximální relativní vlhkost vzduchu (85%) pro třídy D a DIS se vztahují na poměrně krátkodobá vysokoteplotní namáhání během požární zkoušky. Tyto hodnoty zpravidla nejsou dosahovány při běžném ukládání nosičů dat v datových skříní a vložných disketových schránkách.

ČSN EN 1047-2

Tato část normy ČSN EN 1047 specifikuje požadavky pro datové komory a datové kontejnery. Obsahuje metody zkoušení pro určení schopnosti datových komor a datových kontejnerů chránit teplotně a vlhkostně citlivé datové nosiče a hardwarové systémy proti účinkům požáru.

zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

7 závažných chyb!

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?

co uložit dovnitř

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky

Trezor na dlouhé zbraně

Jak si vybrat?
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno listopad 2020