Dřevo a trezory

Dřevo je příjemný materiál vyzařující kladnou energii a teplo s řadou užitečných vlastností, které my dokážeme využít i pro výrobu a zdobení trezorů. Dřevo tak v kontrastu s masivním železem trezoru tvoří důstojného partnera. I když to nemusí být zřejmé na první pohled, dřevo je velice pevné, lehčí a cenově dostupnější. To ale neznamená, že se z něj vyrábí samotné trezory. Nesmíme zapomínat ani na vzhled dřeva, kdy dotváří příjemný pohled kresbou letokruhů. A když už nepoužijeme pravé dřevo, alespoň ho napodobíme historickou technologií - fládrováním trezorů.

  • Estetický prvek na zdobení trezorů
  • Materiál na stavbu příslušenství
  • Lehký a přesto pevný stavební prvek
  • Prvek zvyšující bezpečnost

Dřevo na moderních trezorech

Na moderních trezorech není dřevo tak oblíbené při stavbě podstavců a nástavců. Moderní trezory se zdobí úplně jiným stylem než trezory historické. Na moderních trezorech se používají například vnitřní dřevěné šuplíky nebo ozdobná deska na dveřích. Několikrát jsme pro klienty dělali také trezory celé oblečené do dřeva a byly to krásné kusy.

Trezory ozdobené dřevem

luxusní trezor ozdobený dřevem
Trezor ozdobený dřevem
Vnitřní vestavba na šperky
Trezor na zbraně ve dřevě

Dřevěné trezory do zdi

Provedení trezoru - pravý mahagon
Pravé dřevo na trezoru
Dřevěný trezor - mořená borovice
Sejf do zdi s mořenou borovicí

Podstavce pod moderní trezory

Pod moderní trezory vyrábíme kovové a dřevěné podstavce. Slouží k pohodlnému používání trezoru, kdy nemusíte pro své věci až k zemi. Zároveň to není úplně ztracený prostor a naše podstavce pod trezor jsou většinou jako schránka nebo šuplíky. Při výrobě se počítá s hmotností trezoru a s jeho obsahem. I když je podstavec ze dřeva, má dostatečnou nosnost na požadovaný trezor.

metrová skříňka pod trezor
Luxusní skříňka pod trezorem
Luxusní dřevěná trezorová skříňka
Šuplíky pod trezor

Podstavce pod trezory se dělají libovolně vysoké a vyráběli jsme od několikacentimetrových až po metrové. V případě, že je trezor takovýmto způsobem zvednut stejně musí být kvalitně přikotven. Většinou se tedy kotvení řeší do stěny do zad trezoru.

Podstavec roznášející hmotnost

Trezory jsou specifické svojí hmotností. A když se stane, že podlahy nemají dostatečnou nosnost, nemusíte ještě přestat uvažovat o trezoru. Pokud je na konstrukci domu trezor příliš těžký, můžeme jeho hmotnost roznést na větší plochu. Je tady bohužel na druhou stranu ztráta místa. Vhodným řešením pro roznesení hmotnosti trezoru je dřevěná roznášecí podesta.

Roznášecí podesta
Dřevěný podstavec menší
Dřevěný podstavec 2
Dřevěný podstavec delší

I když se tvorba roznášecí podesty může na první pohled zdát jednoduchá, není tomu tak. Navržení takové roznášecí podesty je otázkou pro statika, který musí spočítat její rozměr, materiál, hmotnost trezoru a hlavně nezapomenout na obsah trezoru. Následně se teprve může taková konstrukce vyrobit, ale opět jen podle předepsaných parametrů od statika.

Dřevo na historických trezorech

Trezory dřívějších výrobců měli běžně součásti ze dřeva. Dřevěný podstavec je vidět snad na většině menších trezorů. Dřevěný nástavec, taková čepice, je již vzácnějším prvkem, protože jí vytlačila litinová vlna, která ozdobila vršek trezoru. Se dřevem na historických trezorech se setkáme ještě uvnitř na vestavbách, například jako zásuvky na šperky.

Podstavec pod trezor

Mnoho trezorů se vyrábělo s dřevěným podstavcem, který byl vysoký někdy až 70 cm, ale běžně okolo 50 cm. Takový dřevěný podstavec měl za hlavní úkol zvýšit trezor od země a dopřát tak uživateli vyšší komfort. Jako další jeho funkce, i když spíše vedlejší byla uzamykatelná schránka na jednoduchý zámeček.

pult na trezoru

Trezor s řečnickým pultem

Řečnický pult je na horní části trezoru ještě přidaná taková "čepice", kterou tvoří šikmá deska pro rozložení například účetní knihy, kterou si právě majitel vyndal z trezoru. Šikmá část pak často jde otevřít a můžete využít odkládací prostor. Takové pulty na trezoru nejsou vidět příliš často. Jedná se o dobové příslušenství, které dokážeme buď zrenovovat nebo vyrobit repliku podle originálu.zpět | domů
Články zdarma

Jak si vybrat trezor?

Průvodce světem trezorů.

Kam umístit trezor?

nejčastější umístění

7 závažných chyb!

při používání trezoru

Bezpečnostní třídy

Hlavní údaj při koupi trezoru

Proč mít trezor?

co uložit dovnitř

Jak si vybrat zámek?

Trezorové zámky

Trezor na dlouhé zbraně

Jak si vybrat?
Průvodce trezory

Mám trezor

Pomoc se stávajícím trezorem

Chci trezor

Pomoc s výběrem trezoru
kontakt

Potřebujete radu?

721 886 885

Po - Pá 8:00 - 16:00

podpora@jinova.cz

logo trezory
Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Více o osobních údajích zde.
Copyright © již od roku 1968 Všechna práva vyhrazena.
Aktualizováno listopad 2020